Wordpress

WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur? WordPress Eklentisi Nasıl Kullanılır?

WordPress’i yükledikten sonra, her yeni başlayanın öğrenmesi gereken ilk şey, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağıdır. Kısaca, WordPress eklentileri WordPress web siteniz için uygulamalar gibidir. WordPress’e bir iletişim formu, slayt, sürükle bırak düzenleyici(elementor,wpbakery) e-ticaret sistemi ve daha bir çok yeni özellikler eklemenizi sağlar. WordPress için binlerce ücretsiz ve ücretli eklenti var. Bu adım adım kılavuzda, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağını göstereceğiz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

WordPress.com kullanıyorsanız eklentileri yükleyemezsiniz. Çünkü wordpress.com blogger.com blogcu.com vs. gibi kendi paneline sahip olan sistemlerdir. Kullanıcılardan sık sık WordPress panellerinde eklenti menüsünü göremediklerini söyleyen şikayetler alıyoruz. Bunun nedeni, sınırlamaları olan WordPress.com’u kullanmanızdır. Ücretli sürüme geçmediğiniz sürece WordPress.com’a eklenti yükleyemezsiniz. Öte yandan, kendi barındırdığınız WordPress altyapısına sahip web sitenize istediğiniz herhangi bir eklentiyi kurabilirsiniz. Şimdi kuruluma geçelim.

WordPress eklentisi nasıl kurulur?

Bunu yapmanın 3 yolu var. WordPress panelinden eklenti kurulumu, Dosya seçerek eklenti kurulumu ve FTP kullanarak eklenti kurulumu. Her birini tek tek açıklamalı olarak gösterelim.

WordPress paneli üzerinden eklenti kurulumu

Bir WordPress eklentisi kurmanın en kolay yolu, panel üzerinden eklenti aramasını kullanmaktır. Bu seçeneğin tek dezavantajı, bir eklentinin WordPress eklenti dizininde olması ve yalnızca ücretsiz eklentilerle sınırlı olmasıdır. Zira bazı eklentiler wordpress üzerinde bulunmayabilir veya ücretli bir eklenti ise arama sonuçlarında çıkmayabilir. İlk olarak WordPress yönetici alanınızdaki Eklentiler »Yeni Ekle sayfasını ziyaret ediyoruz.
WordPress Eklenti Kurulumu
Yukarıdaki ekran görüntüsüne benzer bir ekran göreceksiniz. Eklenti adını veya aradığınız işlevselliği yazarak eklentiyi bulun. Bundan sonra, aşağıdaki örnek gibi bir dizi eklenti listesi göreceksiniz:
Sizin için en uygun eklentiyi seçebilirsiniz. Yapmış olduğumuz arama sonucunda, en iyi WordPress için seo eklentisi olan Yoast SEO’ yu aradığımızdan, yanındaki ‘Hemen Yükle‘ düğmesini tıklayacağız. WordPress şimdi sizin için eklentiyi indirip kuracak. Bundan sonra, ‘Hemen Yükle‘ düğmesinin ‘Etkinleştir’ düğmesine dönüştüğünü göreceksiniz. Unutmadan, sitenize bir WordPress eklentisi yükleyebilirsiniz, fakat etkinleştir demediğiniz sürece eklenti çalışmaz. WordPress sitenizde bu eklentiyi kullanmaya başlamak için etkinleştir düğmesine tıklayın. Hepsi bu, ilk WordPress eklentinizi başarıyla yüklediniz. Bir sonraki adım eklenti ayarlarını yapılandırmaktır. Bu ayarlar her eklenti için değişiklik göstereceğinden, bu yayında bu ayarları ele almayacağız.

WordPress paneli üzerinden dosya ile eklenti kurulumu

Daha önce de belirttiğimiz gibi ücretli (Pro,Premium) WordPress eklentileri WordPress eklenti dizininde listelenmez. Bu eklentiler yukarıda anlatılan ilk yöntem kullanılarak yüklenemez. Bu nedenle WordPress, bu tür eklentileri kurmak için yükleme(upload) yöntemiyle birlikte gelir. Yönetici alanındaki yükleme seçeneğini kullanarak WordPress eklentilerini nasıl yükleyeceğinizi göstereceğiz. İlk olarak, eklentiyi kaynaktan (zip dosyası) olarak indirmeniz gerekir. Ardından, WordPress yönetici alanına gidiyoruz ve Eklentiler »Yeni Ekle’yi seçiyoruz. Bundan sonra, sayfanın üst kısmındaki “Eklentiyi Yükle” düğmesini tıklayın.
Bu kısımda, eklenti yükleme formunu göreceksiniz. Burada “Dosya Seç” düğmesini tıklıyoruz ve bilgisayarınıza daha önce indirdiğimiz eklenti dosyasını seçiyoruz. Dosyayı seçtikten sonra, ‘Hemen Yükle‘ düğmesini tıklıyoruz. WordPress şimdi eklenti dosyasını bilgisayarımızdan yükleyecek ve bizim için kurulumunu yapacak. Kurulum tamamlandıktan sonra bu şekilde bir mesaj göreceksiniz.
Yüklendikten sonra, eklentiyi kullanmaya başlamak için Eklentiyi Etkinleştir bağlantısını tıklamanız gerekir. Bir sonraki adım eklenti ayarlarını yapılandırmak. Bu ayarlar her eklenti için değişiklik göstereceğinden, bu yayında bu ayarları ele almayacağız.

FTP kullanarak WordPress eklenti kurulumu

Bazı durumlarda, WordPress hosting sağlayıcınızın WordPress paneli kısmından bir eklenti yükleme yetkinizi sınırlandırabilecek dosya kısıtlamaları olabilir.(Php~max_upload_size düşük olması) FTP programları bu konuda en iyi seçenektir. (Filezilla,Cyberduck vs.) Öncelikle eklentinin kaynak dosyasını indirmeniz gerekiyor (zip dosyası). Ardından, zip dosyasını bilgisayarınızda çıkarmanız gerekiyor. Eklentinin bulunduğu zip dosyasını ayıklamak, aynı ada sahip yeni bir klasör oluşturur. Bu, bir FTP istemcisi(Filezilla) kullanarak web sitenize manuel olarak yüklemeniz gereken klasördür. Ana makinenize FTP yöneticisi aracılığıyla erişmeniz gerekir. FTP kullanıcı adınız ve şifreniz yoksa, Hosting firmanıza başvurun ve isteyin. Bilgisayarınızdaki FTP istemcisini açın ve web barındırıcınız tarafından sağlanan oturum açma kimlik bilgilerini kullanarak web sitenize bağlanın. Bağlandıktan sonra, web sitenizdeki /wp-content/plugins/ klasörüne gitmeniz gerekiyor. Ardından, zip dosyasından çıkardığınız klasörü web sunucunuzdaki /wp-content/plugins/ klasörüne yükleyin. Sürükle bırak yönetimini kullanabilirsiniz.
Uploading a plugin via FTP
Dosyaları yükledikten sonra, WordPress panelini ziyaret etmeniz ve yönetici menüsündeki Eklentiler bağlantısını tıklamanız gerekir. Eklentinizin eklentiler sayfasında başarıyla yüklendiğini göreceksiniz.
Activate installed plugin
Kullanmaya başlamak için eklentinin altındaki Etkinleştir bağlantısını tıklamanız gerekir. Etkinleştirdikten sonra, eklenti ayarlarını yapılandırmanız gerekebilir. WordPress eklentileri, bir eklentiden diğerine farklılık gösteren kendi ayarlarıyla birlikte gelir, bu yüzden bunları burada açıklamayacağız.

WordPress Eklentilerle İlgili Sık Sorulan Sorular

WordPress eklentilerini yükleme ve kurma hakkında en sık sorulan sorulardan bazıları.

1. Web siteme yüklenecek en iyi WordPress eklentilerini nasıl bulabilirim?

Sadece WordPress dizininde 60 binden fazla eklenti mevcut. Sizin için en iyi wordpress eklentisinin hangisi olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz. Bunun için eklenti yorumları, incelemeleri ve kullanan kişilerden forum ve gruplardan geri dönüşleri alıp değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Yakında sizler için kategorilerine göre en iyi wordpress eklentileri hakkında bol bol liste oluşturacağız. Takipte kalın.

2. Kurulmuş ve aktif eklentiler arasındaki fark nedir?

WordPress bir eklenti kurmanıza ve hiç kullanmamanıza izin verir. Sitenizde bir eklenti kullanmak için onu ‘Etkinleştirmeniz’ gerekir. Etkin eklentileri WordPress yönetici alanındaki “Eklentiler” sayfasını ziyaret ederek görebilirsiniz. Mavi bir arka planla vurgulanacaktır. Beyaz arka plana sahip eklentiler web sitenize yüklenmiş, ancak etkin olmadığını gösterir.

3. Etkin olmayan WordPress eklentilerini silmeli miyim?

Bir eklenti kullanmıyorsanız, kesinlikle web sitenizden silmenizi öneriyoruz.

4. WordPress’e kaç eklenti kurabilirim?

İstediğiniz kadar WordPress eklentisi kurabilirsiniz. Web sitenizin hızını etkileyen eklenti sayısı değil, bu eklentilerin kalitesi.

5. Bir WordPress eklentisini nasıl kaldırabilirim?

WordPress yönetici alanındaki Eklentiler sayfasını ziyaret ederek bir WordPress eklentisini kaldırabilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz eklenti şu anda etkinse, önce devre dışı bırakmanız gerekir. Bundan sonra, web sitenizden kaldırmak için sil bağlantısını tıklamanız yeterlidir. Wordpress eklentileri ile ilgili genel başlıklarla ilgili anlattıklarımızın faydalı olacağını umuyoruz. Sağlıcakla kalın.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir