Wordpress

WordPress Bakım Modu Nasıl Etkinleştirilir?

WordPress sitenizi bakım moduna nasıl geçirebiliriz?0 Bakım modu, web sitesi bakımı esnasında kullanıcılarınız için bozuk bir site (500,404,vs. gibi hata ekranları) yerine kullanıcı dostu bir bildirim görüntülemenize olanak tanır.

Ayrıca kullanıcıların sitenizi aktif olarak gördüğüne emin olmanızı sağlar ve kullanıcı geri dönüş oranını düşürmemeniz için gerekli bir eylemdir.

Bu yazıda WordPress Bakım Modu nasıl etkinleştirilir? sorusuna detaylı bir şekilde cevaplandırmaya çalışacağız.

Neden ve Ne zaman Bakım Modu Etkinleştirilmelidir?

Normalde wordpress de minor değişiklikler yaparken, Yani bir eklenti yüklerken ve ayarlarken, bir tema yüklerken ve ayarlama yaparken, sayfa ve yazılar oluştururken wordpress altyapınız bunları arka planda otomatik olarak yapmanıza olanak sağlar.

Fakat büyük değişiklikler yaparken veya sitede hiçbir içerik yokken siteniz kullanıcılara bozuk bir halde görünebilir ve bunun önüne geçebilmek için de bakım modunu etkinleştirmeniz gerekebilir.

Web siteniz çok fazla tık alıyorsa, kullanıcılarınızın bozuk bir web sitesi görmesini istemezsiniz, çünkü kötü bir kullanıcı deneyimi yaratır ve onlara markanız hakkında kötü bir izlenim verir.

WordPress sitenizi bakım moduna geçirmek, kullanıcı dostu bir bildirim belirterek, ziyaret edilecek alternatif bağlantılar göstermenize ve bakımın ne zaman biteceği konusunda bir zaman belirtmenize olanak tanır.

WordPress’de bakım modu görüntüsü hoş değil. Hiçbir şekil yapısı olmayan yok düz bir html çıktısı olarak karşısınıza çıkar. Dilerseniz kendiniz bakım modunu özelleştirebilirsiniz fakat zaman kazanmak istiyorsanız. Bunun için yapılandırılmış WordPress eklentileri mevcut.

1.Wp Maintenance Mode Eklentisi

Öncelikle WordPress Paneline girip Eklenti > Yeni Ekle > Arama yerine WP Maintenance Mode yazıp eklentiyi kurup etkinleştiriyoruz.

Etkinleştirdikten sonra, Ayarlar » WP Maintenance Mode a gelerek ayarlamaya başlıyoruz.

WP Maintenance Mode
Ayarlar » WP Maintenance Mode

Eklenti ekranında direk olarak karşımıza General yani Genel ayarların olduğu sekme geliyor. Genel altındaki ilk seçenek, varsayılan olarak Devre Dışı Bırakılmış(Deactivated) olarak ayarlanmıştır. WordPress sitenizi bakım moduna geçirmek için “Etkinleştirildi(Activated)” olarak ayarlamanız gerekir.

Arama motorlarının web sitenizi bakım modundayken görebilmesini istiyorsanız, Bypass for Search Bots ’seçeneğini Yes olarak ayarlamanız gerekir. İçeriği olan bir web siteniz varsa, bunu Yes olarak ayarlamanızı öneririz.

WP Maintenance Mode, yönetici olarak yani Administrator, bakım modu sırasında web sitenize tam olarak erişmenizi sağlar. Bu, çalışan web sitesini görebileceğiniz ve WordPress kontrol panelinize giriş yapabileceğiniz anlamına gelir.

Bakım modundayken web sitesinin ön ve arka panele erişmesine izin verilmesi gereken kullanıcıları belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak, yalnızca Yönetici yani Administrator olarak ayarlıdır.

Güzel Bir Bakım Modu Sayfası Ayarlayalım

Wordpress Bakım Modu Nasıl Etkinleştirilir?
WordPress Bakım Modu Ayarları

İlk olarak, bakım sayfanızda görüntülenmesi için bir başlık, Sayfa başlığı ve içerik girmeniz gerekiyor. Sektörünüz veya bakım nedeniniz neyse, içeriği buna göre değiştirebilirsiniz.

Ardından, metin rengini ve arka plan türünü seçmeniz gerekir. Arka plan renginden seçim yapabilir, önceden tanımlanmış bir resim seçebilir veya kendi arka plan resminizi yükleyebilirsiniz.

Ayarları tamamladıktan sonra, ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet(Save Settings) düğmesini tıklamayı unutmayın.

Ve WordPress Sitemizde Bir Şekilde Bakım Modunu Aktifleştirdik.

WordPress Bakım Modu Ekranı

Bu makalemiz ile WordPress sitenizi bakım modunu nasıl kolayca aktifleştirebiliriz konusuna yardımcı olacağını umuyoruz.

İyi Günler

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir