Wordpress

WordPress 5.5 Güncellemesi ve Yenilikleri Neler?

Wordpress 5.5 Yeni özellikleri nedir?
WordPress 5.5 beta çıktı ve 11 Ağustos 2020’de piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu, yılın ikinci büyük WordPress sürümü ve birçok yeni özellik ve iyileştirme ile geliyor. Gelişimi yakından takip ediyoruz ve yolda olan yeni özellikleri denemek için ilk beta sürümünü test ediyoruz. Bu makalede, WordPress 5.5’te neler geldiğini ve belli başlı özellikleri ekran görüntüleri ile göstereceğiz.
What's coming in WordPress 5.5 with features and screenshots
WordPress 5.5 güncellemesi
Not: Beta sürümünü bilgisayarınızda veya bir hazırlama ortamında WordPress Beta Tester eklentisini kullanarak deneyebilirsiniz. WordPress 5.5 hala geliştirilme aşamasında, yani bu da özelliklerin değişebileceği ve son sürümde karşımıza farklı şeyler çıkabileceği anlamına geliyor. Şimdi yeni neler var inceleyelim.

Blok Düzenleyicide Yeni Özellikler ve Geliştirmeler

WordPress, 2018’in sonlarına doğru, WordPress 5.0 ile yeni bir arayüz deneyimi sundu. Bu yeni yazma arayüzüne (Gutenberg) ismi verildi. Şahsen WordPress in getirmiş olduğu en kötü özelliklerden biri olarak düşündüğüm gutenberg editörü, o kadar sevilmedi ki gutenberg kapatma eklentisi bile geliştirildi. Zira kullanma oranı bir hayli yüksek. Tabi severek kullananları da var tabi.

Blok Düzenleyicide Kullanıcı Arayüzü Geliştirmeleri

WordPress 5.5, blok düzenleyicide büyük UI(Kullanıcı Arayüzü) geliştirmeleriyle birlikte gelecek. Yazarken bloklar arasında hareket ederken araç çubukları ve düğmeler, yeni simgeler ve odak vurgulaması çevresindeki kenarlıkları fark edeceksiniz.
Block Editor UI changes in WordPress 5.5
WordPress 5.5 kullanıcı arayüzü
Yeni bir blok eklemek için (+) düğmesi de değişti ve şimdi daha dikkat çekici ve eskisine göre daha çok düğmeye benziyor. Bence bu kısımda elementor editöründen esinlenen(!) yerler var.

Yeni Blok Dizini

WordPress 5.5 yeni blok dizinini hayata geçiriyor. Bunlar sadece blok düzenleyiciye yeni bloklar ekleyen WordPress eklentileri ve halihazırda düzinelerce yeni blok mevcuttur. Blok dizini ayrıca ‘Yeni blok ekle’ aramasında yerleşik olarak karşımıza çıkıyor. Basitçe bir özellik aratabiliyorsunuz ve aramanızla eşleşen bir özellik yoksa, sistem otomatik olarak blok dizininden yakın sonuçları gösteriyor.
Search block directory
WordPress 5.5 yeni blok arama özelliği
Blok dizini blokları listeler. Sanırım bu blokları çoğaltmak için elementor eklentileri gibi gutenberg eklentileri de wordpress kütüphanesinde çoğalacak.

WordPress 5.5’te Gelen Blok Desenleri

WordPress 5.5 blok desenlerini (pattern) de geliyor. Düzenler oluşturmak için hızlı bir şekilde eklemenize yardımcı olmak amacıyla yaygın olarak kullanılan ayarlara sahip kullanıma hazır bloklar olacak.
Block patterns
WordPress 5.5 Blok desenleri Blok patternleri görsel eklemeler
Halihazırda mevcut bir kaç desen var. Söylenilene göre bu desenler temalarda, eklentilerde ve temel wordpress dosyalarında olmak üzere çeşit olarak git gide çoğalacak.

Kolaylaştırılmış Blok Gezinme ve Taşıma

WordPress 5.5, blokları içerik düzenleyicinin içinde taşımayı da kolaylaştıracak. Blok tutamacını tıklayıp yukarı ve aşağı sürükleyebileceksiniz.
Moving blocks around in WordPress 5.5
WordPress 5.5 kolaylaştırılmış blok
Diğer bir gelişme ise, grup veya sütun bloğu gibi iç içe bloklarda üst bloğu seçme özelliği geliyor.(Select Parent)

Satır İçi Görüntü Düzenleme

WordPress, kırpma, yeniden boyutlandırma, döndürme ve ölçekleme gibi bazı temel görüntü düzenlemeleri yapmanızı sağlıyordu. Ancak bunu yapmak için görüntüyü medya kitaplığında açmanız gerekiyordu. WordPress 5.5, blok düzenleyiciden ayrılmadan görüntüleri satır içinde düzenlemenizi sağlayacak. Bir görüntüyü yerinde ölçeklendirebilir, kırpabilir, döndürebilir ve yeniden boyutlandırabilirsiniz.
Inline image editing in WordPress 5.5
WordPress 5.5 görüntü düzenleme

WordPress Eklentileri ve Temaları için Otomatik Güncellemeler

WordPress güçlü bir güncelleme yönetim sistemi ile birlikte geliyor. Ayrıca, WordPress yapılandırmanızı değiştirerek veya üçüncü taraf bir eklenti kullanarak WordPress eklentisi ve temaları için otomatik güncellemeleri etkinleştirmenizi sağlar. WordPress 5.5, eklenti ve temalar için yönetici kontrol panelinden otomatik güncellemeleri etkinleştirmenizi sağlayacak. Eklentiler sayfasına gidebilir ve otomatik olarak güncellenmesini istediğiniz eklentilerin yanındaki Otomatik güncellemeyi etkinleştir’i tıklayabilirsiniz.
Enabling auto-updates for plugins in WordPress 5.5
WordPress 5.5 Otomatik Güncelleştirme
Benzer şekilde, temalar için otomatik güncellemeleri de etkinleştirebileceksiniz. Görünüm »Temalar sayfasındaki bir temayı ve ardından Otomatik güncellemeleri etkinleştir’ bağlantısını tıklamanız yeterli.
Auto updates for themes
WordPress 5.5 Tema otomatik güncellemesi

Yeni Varsayılan WordPress XML Site Haritaları

XML site haritası, tüm web sitesi içeriğinizi XML biçiminde listeleyen bir dosyadır. Bu, Google gibi arama motorlarının içeriğinizi kolayca keşfetmesine ve dizine eklemesine yardımcı olur. WordPress SEO kurulumunda çok önemli bir rol oynar. Tüm WordPress SEO eklentileri yerleşik XML site haritası özelliği ile birlikte gelir. WordPress 5.5, varsayılan olarak etkinleştirilmiş yerleşik bir site haritası özelliği ile birlikte gelir. Wp-sitemap.xml adlı yeni bir site haritası dizin dosyası oluşturur ve bu dosya oluşturduğu diğer tüm site haritası dosyalarına bağlantılar içerir.
Default WordPress generated sitemaps in WordPress 5.5
WordPress 5.5 Yeni xml sitemap site haritası
Varsayılan Site Haritası özelliği tüm yayın türlerini, sınıflandırmaları (kategoriler, etiketler ve özel sınıflandırmalar) ve yazar arşivlerini destekleyecek. Ancak, yine de yalnızca XML site haritası protokolünün gerekli temel işlevlerini sağlayacaktır. Zaten kendi XML Site Haritaları ile birlikte gelen bir WordPress SEO eklentisi kullanıyorsanız, hiçbir şey yapmanıza gerek yok. En büyük iki SEO eklentisi All in One SEO Pack ve Yoast SEO, daha yüksek sıralamalar almanıza yardımcı olacak gelişmiş özellikleri sundukları için kendi site haritalarını sağlamaya devam etmeye karar verdiler.

WordPress’te Varsayılan Lazy Load Yüklemesi

Görüntülerin indirilmesi düz metinden daha uzun sürer ve bu sayfa yükleme sürelerini(pagespeed) artırır. Web için görüntüleri optimize etmek, WordPress web sitenizin hızını ve performansını artırmanıza yardımcı olabilir. En yaygın kullanılan tekniklerden biri, görüntüleri Lazy Load olarak yüklemektir. Bu teknik yalnızca kullanıcının tarayıcı ekranında görünen görüntüleri indirir. Kullanıcı web sitenizde aşağı doğru ilerlerken diğer resimler de indirilir. WordPress 5.5, img etiketine “yükleme” özelliğini ekleyerek tüm siteler için varsayılan bir seçenek haline getirir. Bu özellik tüm modern web tarayıcıları tarafından desteklenmektedir (Safari hariç).
Lazy loading images in WordPress 5.5
WordPress 5.5 lazy load özelliği
Bu, yalnızca WordPress siteniz için değil, tüm internet için önemli bir performans artışıdır. WordPress en popüler web sitesi oluşturucusudur ve internetteki tüm web sitelerinin% 35’inden fazlası tarafından kullanılır. Lazy load özelliği çok fazla bant genişliği tasarrufu sağlayacak ve WordPress hosting sunucularının performansını artıracaktır. Ayrıca, web sitelerini daha hızlı hale getirecektir, bu da her zaman iyi bir şeydir.

Temaları ve Eklentileri Zip Dosyasıyla Güncelleme

Bazen WordPress eklentisi veya tema güncellemeleri beklendiği gibi çalışmayabilir, bu durumda bir temayı veya eklentiyi manuel olarak güncellemeniz gerekir. Şu anda bunu sadece bir FTP istemcisi kullanarak yapabiliyoruz. WordPress 5.5, bunu WordPress panelinin içinde yapmanıza izin verecek. Eklentiler »Yeni Ekle sayfasına gidebilir ve Yükle düğmesini tıklayabilirsiniz.
Upload plugin zip file
WordPress 5.5 eklenti güncelleme zip dosyasıyla
Şimdi devam ediyoruz ve eklenti güncellemesi için indirdiğimiz zip dosyasını yüklüyoruz. WordPress, bu eklentinin zaten kurulu olduğunu otomatik olarak algılayacak ve bize ‘Geçerliyi Yeniyle Değiştir’ gibi bir seçenek sunacak.
Replace current with updated version
WordPress 5.5 eklenti yükleme otomatik algılama özelliği
Benzer şekilde, WordPress temaları için güncellemeler de yükleyebilirsiniz. Görünüm »Temalar sayfasına gidin ve Yeni Ekle’ düğmesini tıklayın. Daha sonra, tema zip dosyanızı yüklemek için Temayı Yükle düğmesini tıklayın.
Upload theme file
wordpress 5.5 manuel tema yükleme
WordPress, bu temanın zaten yüklü olduğunu algılayacak ve size ‘Geçerliyi Yenisiyle Değiştir’ seçeneğini sunacak.
Replace theme with new version
WordPress 5.5 tema yükleme otomatik algılama özelliği

WordPress 5.5’teki Gelişmiş Seçenekler

WordPress 5.5, geliştiricilerin kendi temalarını, eklentilerini ve projelerini keşfetmeleri ve kullanmaları için birçok değişiklik getirecek. WordPress 5.5, phpMailer, SimplePie, Twemoji ve daha fazlası gibi güncellenmiş harici kütüphanelerle birlikte geliyor. (Ayrıntılar) Geliştiriciler, otomatik güncelleme seçeneklerini belirli eklentiler veya temalar için devre dışı bırakarak, etkinleştirerek veya engelleyerek kontrol edebilirler. (Ayrıntılar) Panel iconları güncellenecek ve 65 adet yeni icon gelecek. (Ayrıntılar) WordPress 5.5, PHP uyumluluk sorunlarını daha etkin bir şekilde tarayabilme özelliğine sahip olacak. (Ayrıntılar) Bu makalenin, WordPress 5.5 sürümünde ne yenilikler olduğu hakkında iyi bir fikir edinmenize yardımcı olmasını umuyoruz. WordPress 5.5 hakkındaki görüşlerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz. İyi Günler.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir